Cumartesi , 20 Aralık 2014
Masato Shiono, Japonya Açık 2013 ün sürpriz şampiyonu (video)

Masato Shiono, Japonya Açık 2013 ün sürpriz şampiyonu (video)

Çok nadir durumlarda, bir açık turnuvayı, eleme turundan gelen birisi kazanır. Geçen hafta, 2013 Japonya Açık turnuvasını şaşırtıcı bir biçimde, Masato Shiono kazandı. Müthiş defans stili ile, Shiono, karşısına çıkan seribaşı olan her rakibini yenerek şampiyon oldu ve Japonya’nın en iyi defansı olduğunu kanıtladı.

19 Haziran 2013′de başlayan eleme turlarında, Masato Shiono ilk turda Yang Sang Hyun karşısında 4-3, ve Chiang Hung Chieh karşısında 4-1 galibiyet aldı. Açılış günündeki bu başarıdan sonra Shiono Çin’li Ma Te karşsında 5 setlik bir mağlubiyet aldı. Fakat, grubu 2. bitirerek, ana tabloya girme hakkı kazandı.

Garip ama, eleme turundaki bu yenilgi, turnuva boyunca ki son yenilgisi olacaktı. Galibiyet serisine, 1. seribaşı Chuang Chih Yuan’ı, ve sonra vatandaşı Kenta Matsudaira’yı yenerek başladı. Bu aşamada Shiono, şehrin konuştuğu isimdi.

Shiono, serisini, Singapurlu Li Hu’yu, Japon Koki Niwa’yı ve Taywan’ın yükselen yıldızı Chen Chien An’ı yenerek sürdürdü ve finale çıktı. Finaldeki rakibi yine eleme turundan gelen Çinli, Xu Chenhao idi.

Masato Shiono ile Chen Chien An 2013 Japonya Açık MS Yarı Final 


Masato Shiono ile Xu Chenhao 2013 Japonya Açık MS Final 

Shiono tek erkekler şampiyonu olurken, finali 4 sette domine ederek kazandı. Bu uluslararası masa tenisinde nadir görülen bir sahne idi. Tarihte eleme turundan gelip turnuvayı kazanan 2. kişi olmuştu.

Masato Shiono, 27 yaşında ve nadiren uluslararası turnuvalara katılıyor. Büyükler Masa Tenisi yarışmalarına katılmaya 2007 yılında başladı. Bir kez Kore Açıkta, ve 3 kez Japonya Açıkta mücadele etti. Japonya Açıkta Shiono’nun en iyi derecesi ilk 16 lar idi.

Diğer bir sürpriz ise, Masato Shiono’nun ne bir profesyonel olması, nede bir amatör olması. Waseda Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Tokyo’da bir firmada iş buldu. İşinin yanında antremanlara da devam etti. Kurumlar arası yerel ligdeki maçlara çıktı.

Masato Shiono, şu an Japonya’nın en iyi defans sporcusu.

Neden? Çünkü iyi bir defans, hız, güç, topu yerleştirme, ve süreklilikle atak yapabilme özelliğine sahip olmalı. Masato Shiono bu özelliklerini Yokohoma’da kanıtladı. Malesef, desteği azdı. ITTF’ye göre, turnuva giriş ücretini bile kendi cebinden ödemek zorunda kalmıştı.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top
shared on wplocker.com